Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

 

 

 

ARIZO

 

Projekt címe: Aromás izocianátok alapanyag gyártásának komplex, integrált technológiai fejlesztése (ARIZO)

Projekt azonosítója: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00121

Támogatás összege: 794 673 880 Ft
Projekt elszámolható költsége: 1 283 540 033 Ft
 
A projekt megvalósításának kezdete: 2021. 10. 01.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2025. 09. 30.
 
 
 

Projekt összefoglaló:

Az NKFI Alapból finanszírozott, a BorsodChem Zrt. és a Miskolci Egyetem közreműködésével induló „ARIZO” kutatás-fejlesztési projekt célja a piaci körülményekhez és a környezetvédelmi előírásokhoz igazodó, hangolható, a gyártási technológia keretei között nagy szabadsági fokot nyújtó intelligens hidrogénező katalizátor rendszer fejlesztése, melynek köszönhetően növelhető a katalitikus technológiai folyamat hatékonysága.
A projekt kulcs eleme az intelligens katalizátor nemesfém összetételének piacra hangolása annak érdekében, hogy az izocianát termékek kiindulási anyagait megfelelő minőségben és mennyiségben, a lehető leggazdaságosabban lehessen előállítani. A katalizátor hatékonyságának növelése mellett különösen nagy jelentősége lesz a katalizátor költséghatékony gyártástechnológiai fejlesztésének, a folyamatban fellépő potenciális katalizátorveszteség minimalizálásának, és az elhasznált katalizátor újra hasznosításának. A komplex katalizátorfejlesztési folyamat értékeléséhez létrehozunk egy új ipari pontozási rendszert is, amely a gyors és kritikus döntéseket támogatja a katalizátorválasztásnál, az ipari alkalmazhatóságot megítélve. A projekt keretében, egyedülálló módon, egy teljes ipari katalizátorfejlesztési láncot alakítunk ki a laboratóriumi kísérletektől a méretnövelésen át az üzemi méretben történő optimalizációig.
A pályázati támogatás lehetőséget nyújt az intelligens, hangolható katalizátorgyártási folyamat kidolgozására, és a BorsodChem saját katalizátorgyártó üzemének tervezésére. A projekt keretében létrejövő BC-ME konzorcium képes az egyedi katalizátorfejlesztést a laboratóriumtól a gazdaságosan megvalósuló ipari termelésig eljuttatni. 
Az egyetem és a nagyvállalat küldetése a helyi szintű együttműködési lehetőségek kiaknázásával egy olyan erős tudásközpont létrehozása, mely lehetővé teszi a terület tudásrégióvá válását, s ez által az itt előállított tudás és termék versenyelőnybe, valamint nemzetközi élmezőnybe helyezését. A katalizátoroptimalizálás, visszanyerés és hatékony energiagazdálkodás együttesen a fajlagos CO2 kibocsátás és vízfelhasználás csökkentésével megteremti a régióban hosszútávon fenntartható karbonsemleges vegyipari termelés alapfeltételeit.