Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

 

 

 

Szerszámgép-, célgép- és gyártóeszköz-fejlesztés

 

Projekt címe: Szerszámgép-, célgép- és gyártóeszköz-fejlesztés, valamint kapcsolódó gyártási technológia kutatása a C3D Kft.-nél

Projekt azonosítója: GINOP-2.2.1-15-2017-00093

A Felhívás kódszáma: GINOP-2.2.1-15, K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések.

Kedvezményezett (A konzorcium vezetője): C3D Műszaki Tanácsadó Korlátolt Felelősségű Társaság

Konzorcium további tagjai:
Miskolci Egyetem,
Neumann János Egyetem, Kecskemét,
GYEGÉP Kft., Eger.
 
A projekt kezdete: 2017.09.01.
A projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2022.11.30.
 
A záró kifizetési igénylés benyújtásának határideje: 2022.12.29.
 
A projekt összköltsége: 1 140 304 847 Ft, a teljes projektre vetített támogatási intenzitás 80,27%
A Miskolci Egyetem által igényelt támogatás: 264 297 126 Ft, 100% támogatási intenzitás mellett.

 

Projekt összefoglaló:

A 21. század egyik legnagyobb kihívást jelentő trendje a digitalizáció. Ezen folyamat keretében a digitális számítógépek térnyerése egyre jelentősebb és egyre több tevékenység kapcsolódik a számítógépekhez. A számítógépekkel végzett, hosszú távú ülő munkavégzés kifejezetten ártalmas a felhasználókra, így az egészségkárosító hatások mérséklése nemcsak egyéni, hanem társadalmi szinten is fontos feladat. A magyar szabadalomként bejegyzett aktív irodaszék, számítógéppel kontrollált módon mozgatja meg a felhasználó gerincoszlopát és a kapcsolódó izomzatot, ezzel jelentősen mérsékelve a későbbi gerincbántalmak kockázatát. Mivel ez a mozgatás nem zavarja az ülő pozícióban folytatott munkavégzést, így nincs jelentős munkaidő kiesés, ezért a magas gyártási és beszerzési költségek ellenére a szék megtérülése nem jelent problémát az alkalmazóknak. Ennek a terméknek sem hazánkban sem nemzetközi szinten nincs közvetlen konkurenciája. Az aktív szék piaci sikerének az egyik legjelentősebb kulcstényezője a szék gazdaságos előállítása. Ez a szék esetén igen komoly kihívásokat jelent, mert a komplikált mechanikai szerkezetbe komoly mennyiségű elektronikus komponenst kell integrálni és ezen felül magas szintű ergonómia elvárásoknak is meg kell felelni. A szék jogait birtokló C3D Műszaki Tanácsadó Kft. az előzőekben ismertetett körülmények miatt fordult a kecskeméti Neumann János Egyetem, illetve a Miskolci Egyetem munkatársaihoz, hogy azok magas szintű kutatási-, tervezési és gyártástechnológiai tapasztalatainak a felhasználásával a komplikált termék, magas minőségű, de egyben gazdaságos gyártását segítsék. Mindezek mellett a a GYEGÉP Kft. komoly segítséget tud nyújtani a kifejlesztett gyártórendszer megvalósításában.

A megvalósításra kerülő gyártórendszer keretében számos olyan gyártóeszköz, cél- és szerszámgép fog elkészülni, melyek kutatásokkal is alátámasztott módon képesek megvalósítani a rendkívül összetett felépítéssel rendelkező és nagymértékű mechatronikai integrációjú végterméket. Maga a végtermék, az aktív irodaszék, is komoly társadalmi jelentőséggel bír a digitalizált munkavégzés közben fellépő egészségügyi ártalmak megelőzésével és kiküszöbölésével. A gyártórendszer összességében példát mutathat a kiterjedt automatizáció magas gyártási minőséget garantáló alkalmazásával. A gyártórendszer egyes elemei az előzetes kutatások eredményeire alapozva újszerű megoldások alkalmazásával érhetik el a kitűzött célokat. Mivel a pályázó konzorcium nemcsak a végtermék konkrét gyártását készítik elő a pályázat keretében, hanem a munka folyamán felhalmozódó tapasztalatok ismertetésére és megosztására is felkészült. Különösen jó lehetőséget jelent hazánk két kiemelkedő felsőoktatási intézményének részvétele a konzorciumban, mert így a felhalmozódó tapasztalatok és a leszármaztatott, újdonság értékű megoldások a lehető legrövidebb úton juthatnak el a felnövekvő műszaki utánpótláshoz.