Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

 

 

 

Megújuló Energiák Nemzeti Laboratórium

 

Projekt címe: Megújuló Energiák Nemzeti Laboratórium

Projekt azonosítója: RRF-2.3.1-21-2022-00009

A projekt megvalósításának kezdete: 2022.01.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2025.09.30.
 
A projekt összköltsége: 6 304 000 000 Ft
Miskolci Egyetem költségvetése: 150 000 000 Ft
A támogatás mértéke: 100%
 
Konzorciumvezető: Pécsi Tudományegyetem
Konzorciumi partnerek:
  • Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
  • Debreceni Egyetem
  • Energiatudományi Kutatóközpont
  • Miskolci Egyetem
  • Neumann János Egyetem
  • Pannon Egyetem
  • Szegedi Tudományegyetem
  • Széchenyi István Egyetem
  • Természettudományi Kutatóközpont
 
 

Projekt összefoglaló:

Az RRF-2.3.1-21-2022-00009 azonosítószámú, „Megújuló Energiák Nemzeti Laboratórium” című projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg, két fő tématerülettel foglalkozik, amelyek a hidrogéntechnológiákra fókuszáló, és a szén-dioxid hasznosításra koncentráló programok.

A projekt célja:

A globális felmelegedéssel és a fosszilis energiahordozókhoz kötődő ellátásbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak felerősödésével egyre nagyobb figyelem irányul a megújuló energiaforrások kiaknázására és tárolására. Az időszakosan megtermelt többletenergia kémiai tárolása (különböző nagy energiasűrűségű vegyületekben, pl. H2 előállítással és/vagy CCU-val) egy az ipari folyamatokba könnyen integrálható megoldást kínál (power-to-gas, P2G és power-to-liquid, P2L koncepció), így az ezt célzó technológiák kiemelt fontosságúak lehetnek a jövő gazdaságában. Annak érdekében, hogy Magyarország a „Zöld Gazdaság” térnyerésének nyertese legyen, létrehozásra kerül az a tudásbázis és kompetencia együttes, amelyek lehetővé teszik, hogy a hazai gazdasági szereplők versenyképesek legyenek a különféle dekarbonizációs technológiák terén. A projekt a tíz konzorciumi partner telephelyein (Pécs, Budapest, Debrecen, Miskolc, Kecskemét, Szeged, Győr, Veszprém és Nagykanizsa) kerül megvalósításra. További cél, a Zöld és Digitális átállást támogató felfedező és kísérleti megközelítésű kutatásoknak új, nemzetközi dimenzióját nyitó, együttműködésen alapuló, intézményesülő, dinamikus színtér létrehozása, amely a kutatási eredmények társadalmi, gazdasági, környezeti hasznosítását teszi lehetővé. Ennek érdekében az elkövetkező 3,5 évben kiépítésre kerül a kislábnyomú energiatechnológiák, különösen a H2 előállítás/szállítás/tárolás/felhasználás és a CO2 hasznosítás (CCU) tudományos és technológiai, jogi, gazdasági, és iparjogvédelmi bázisa. A két technológia-csoport egymással párhuzamosan, egymást támogatva jelentős szerephez juthat az ágazati integrációban, a hazai ellátásbiztonság erősítésében, és dekarbonizációs céljaink elérésében. A konzorcium minden tagjának kiemelt céljai közé tartozik a tudományos és technológiai kiválóság erősítése, és a tudományos utánpótlásnevelés a különböző partnerségeken keresztül.

A Miskolci Egyetem fő kutatási feladata:

A fókusztéma a rezervoár kőzet permeabilitásának vizsgálata. A kidolgozott eljárás alapján egy olyan új berendezés kerül kifejlesztésre, amely alkalmas a rezervoár kőzet permeabilitásának megállapításához szükséges mérések elvégzésére hidrogén-metán elegy használata esetén. A mérési eredmények kiértékelése meglévő, illetve fejlesztendő számítógépes szoftver és szimuláció alkalmazásával valósul meg, amely segítségével megállapítható, hogy a használt rezervoár kőzet-permebilitására hogyan hat a hidrogén-földgáz elegy.