Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.
Akadálymentesített verzió elhagyása Elnyert pályázatok - Akadálymentesített verzió
Menü kinyitása/bezárása

2019-1.3.1-KK-2019-00001 - Földi Energiaforrások Kompetencia Központ

>> Elnyert pályázatok > Nemzeti kutatási, fejlesztési és innovációs hivatal által támogatott projekt > 2019-1.3.1-KK-2019-00001 - Földi Energiaforrások Kompetencia Központ

 

 

 

Földi Energiaforrások Kompetencia Központ

 

Projekt címe: Földi Energiaforrások Kompetencia Központ

Projekt azonosítója: 2019-1.3.1-KK-2019-00001

Kedvezményezett neve: Miskolci Egyetem
 
A projekt összköltsége: 5.718.551.308 Ft
A projekt Miskolci Egyetemre jutó összköltsége: 2.094.811.410 Ft 
 
A támogatás mértéke: 100%
 
A projekt kezdete: 2021.01.01.
A projekt fizikai befejezésének napja: 2024.06.30.
 

Projekt összefoglaló:

Korunk talán legjelentősebb kihívásai a klímaváltozás, az energiaellátás biztonsága és stabilitása, az ivóvízkészletek védelme, a dekarbonizációs törekvések és az ásványvagyonnal történő felelős gazdálkodás megvalósítása indukálják a földtani közeg fenntartható hasznosítási módjainak kialakítását valamint a kutatások fókuszainak újragondolását.
Az ásványi és nem ásványi nyersanyagok, energiahordozók hazánk lényeges vagyonelemét képezik. Ezek biztosítják az alapját a nemzetgazdaság húzóágazatainak. A jelenleg ismert földtani erőforrásaink egyre hatékonyabb hasznosítása mellett újabbakat szükséges hasznosításba vonni. A termelés-hasznosítás technológiák permanens fejlődése érzékelhető, ám az új földtani erőforrások felfedezése, ipari előkészítése csekély. A projekt célja ilyen erőforrások energetikai és ásványi nyersanyag hasznosítási szempontú megismerése. A Deep Basement Rock (DBR) program az aljzati, pretercier kőzetek célzott kutatása. A Battonyai-hát mélyfúrásból ismert képződményei, a Battonyai Komplexum kristályos kőzetei igazoltak, ám kevéssé ismertek. Földtani szerepük, ipari potenciáljuk megállapítása komplex kutatási programot igényel. A DBR program ennek a kifejlődésnek a megmintázására, részletes vizsgálatára, lehatárolására, mezőbeni tulajdonságok megismerésére irányul. A kutatás eszköze a célkőzet mélyfúrásos elérése, megfelelő vastagságban történő harántolása, megmintázása, komplex magvizsgálati programja, a fúrás lyukgeofizikai vizsgálata, hatékony rétegkezelési technológiák mezőbeni tesztje.